טיפול פסיכולוגי בהורות
בוגרים, 'הורות', הוא תפקיד ויעוד. אבל 'הורות' היא גם הוויה משמעותית מאד בחיינו כבוגרים. שלב התפתחותי בעל משמעויות פסיכולוגיות רחבות בכל הורות תקינה יש רגעי שפל ורגעי נחת רגעי משבר ורגעי שיא. יש דאגה, שמחה ועצב.לעיתים בתקופות ולעיתים בערבוביה. את רוב בעיותינו אנחנו פותרים בעזרת יחסים שלמדנו, מערכות שלמדנו מהבית ומהסביבה, ממה שאנחנו עושים כמו הורינו או ההפך מהם (בכוונה או שלא בכוונה). אנחנו לומדים מספרים, מחברים מהחיים.

אבל, לעתים גידולו של ילד, מפגיש אותנו עם תסכול מתמשך. עם תחושה של אי הצלחה, של פספוס, של מרחק או כשלון. לעתים אנחנו מרגישים תקועים או לא מסופקים מההורות שלנו ומהפער בין איך שרצינו להיות לבין איך שאנחנו בפועל.במקרה כזה יתכן ונוכל להיעזר בטיפול רגשי שממוקד בעבודה על ההורות.

'טיפול בהורות', לפי הגדרתי, הוא מיקוד טיפולי דינמי. בו גבר או אשה, באים לטיפול כשני הורים או לבדם, כדי לעבוד על ההורות שלהם. לתת מקום לרגשות, לרצונות, לקשיים ולמחשבות כבוגרים הורים. להעמיק, לתת מרחב לחוויה ולברור, ולנסות ליצור שינוי והתפתחות בהורות.

במודל זה הטיפול ממוקד, אינטנסיבי מבחינת תחושה (אם כי תדירות המפגשים תהיה אחת לשבוע או אחת לשבועיים לפי העניין) ועוסק באותו פאן יחודי של זהותו כבוגרים – בהורות.

מניסיוני, אני עוסק לעתים בהורות כציר בתוך טיפול באדם בוגר, כחלק מתמונה רחבה יותר. אבל לעתים אנשים באים, בעקבות מצוקתם ההורית ואז המיקוד הנכון והמתאים הוא בהורות בפני עצמה.
נושא הטיפול בהורות הוא אחד מתחומי העבודה השוטפת שלי בפועל. במקביל אני מלמד וכותב על הנושא בשנים האחרונות. בין הפרסומים בנושא:  המאמר שפרסמנו עמיתי רפי ישי ואנוכי בכתב העת 'שיחות' בשנת 2006  ('הורות חסומה והורות ממומשת על הורות כמעשה יצירה ותרומתה של הדרכה דינמית באורינטאציה פסיכואנליטית להורים') והמאמרים הנוכחיים שאני מלמד בפורומים שונים (ראה 'הורים כשותפים לתהליך הטיפול' וכן 'על סוגיות בעבודה עם הורים, מצגת לכנס טיפול בעזרת בעלי חיים' ) .

המודל אותו אני מפתח  'טיפול פסיכו דינמי בהורות' כהתמקדות טיפולית פורסם בכתב עת בינלאומי בפסיכולוגיה   Oren, D. (2011). Psychodynamic parenthood therapy: An optional concept for therapeutic work with parents and parenthood. Clinical Child Psychology and Psychiatry. (CCPP), 11,2011  by SAGE Publications Ltd.  Doi: 10.1177/1359104511426403. Published in 17 issue 4 October 2012. p. 553-570.
חלק ראשוני פורסם בשנת 2011 בכתב העת של הפסיכולוגים 'פסיכואקטואליה' ומופיע בשם : אורן, ד. (2011) טיפול בהורות: הבחנה בין סוגי התערבויות טיפוליות עם הורים ומקומו הייחודי של טיפול דינאמי בהורות. פסיכו אקטואליה - רבעון הסתדרות הפסיכולוגים בישראל, ינואר 2011, 15-27).
 
בקרוב יופיע המודל בעברית בהרחבה גם בכתב העת 'חברה ורווחה'. 

ד"ר דרור אורן © כל הזכויות שמורות 2010