האם וכיצד טיפול פסיכולוגי עלול להזיק?

לתפיסתי טיפול פסיכולוגי שניתן על ידי מטפל מיומן סביר שיועיל. אבל יתכן מקרים בהם טיפול פסיכולוגי עלול להזיק. מרבית האנשים פונים לטיפול מתוך מצוקה, סבל, חוסר איזון שנוצר. הם מחפשים עזרה. כיום יותר ויותר אנשים פונים מתוך תיקווה לשפר את איכות חייהם הרגשיים וחייהם בכלל, גם ללא מצוקה ספציפית. גם עבורם הפניה לטיפול מייצגת תיקווה לצמיחה.

אז כיצד טיפול עלול להזיק? ראשית, צריך להבין שטיפול פסיכולוגי לא תמיד מצליח. גם אם אדם רוצה בשינוי והמטפל איש מקצוע טוב. לפעמים אנשים נותרים בתחושה שלא הצליחו לשנות את שרצו, או לקבל את מה שהציק להם מלכתחילה. לעתים הם משתנים שינוי שבראיה לאחור אינם בטוחים שרצו בו. השינוי בתחושת הרווחה האישית (WELL BEING) לפעמים מושג באופן מלא או חלקי ולעתים לא.
שנית, בכל טיפול רגשי מעמיק יש רמה מסוימת של שחזור. הפונה מספר או נזכר או חווה בפועל תחושות ודפוסים שהציקו לו בעבר. האם המטפל/ת יצליחו לעזוק לו לתקן את הדפוס? אם לא יהיה תיקון עלולה להיות חוויה קשה של ייאוש.

שלישית, לעיתים בכך שטיפול לא מועיל רבות הוא מזיק. למשל, כאשר אדם בא עם קושי בקשר והוא מגיע אחרי מעצורים והיסוסים רבים בתקווה ליצרו קשר. דרך הטיפול ללמוד לעשות זאת ולהצליח להרחיב זאת בחוץ כדי להיות בודד פחות. נאמר שבמהלך הקשר הטיפולי הוא חש נכשל להגיע לקשר אמיתי רגשי עם מטפלו, הרי שהנזק שנוצר הוא באובדן התקווה.
גם מטפל שאינו שרלטן ויודע להתמקד במטופל ובתועלתו עלול לא להצליח להוביל אדם למצב מקווה. לעתים כי לא ניתן  ולעתים הקשר אינו מגיע למטרתו. ככל שהמטפל רציני, מקצועי בעבודתו, ובעל כישורים אנושיים ותקשורתיים טובים, סיכוי הצלחת התהליך גדלים כמובן.

אנשים באים עם תקווה לשינוי, לקשר בו יחושו מובנים, להתפתחות. אם יעשו את הדרך ודבר לא יקרה? אם ישחזרו דפוסים לא מועילים ואלה לא ישתנו, או חלילה ישתחזרו שוב? במצבים כאלה הטיפול הזיק. לא שלא הועיל, אלה גרם לאדם תחושה של אובדן תיקווה. הטוב ביותר יהיה אם אדם זה ינסה שוב, עם אדם אחר, קשר מרפא כזה או אחר. אבל בפועל אנשים לעתים מוותרים ומפסיקים לנסות.
לא תמיד גם טיפול פסיכולוגי מצליח. לעתים לא נוצרת "כימיה" בין מטפל ומטופל, לעתים למרות רצון וכוונה טובה ישנה תחושה שדברים אינם משתנים כמקווה. לכן, להגיע לטיפול פסיכולוגי, מעבר להשקעה הרגשית, הזמן, הכסף, יש בכך סיכון לא קטן. האם צריך הדבר למנוע מאנשים לנסות ולהתפתח בתוך קשר טיפולי? זו כבר החלטה אישית מאד.