מדריך לפונה לטיפול פסיכולוגי

אדם שמעוניין בעזרה רגשית נמצא לפעמים בבעיה לא פשוטה. למי לגשת? לאיזה סוג מומחה? לאיזה סוג טיפול? האם הוא זקוק לטיפול פסיכולוגי המתבסס על שיחה, אולי לטיפול עקיף בעזרת הבעה ויצירה, מוזיקה, בעלי חיים, דרמה. האם טיפול יחידני או זוגי. כיצד יכול הפונה לדעת שאיש המקצוע שהוא פוגש אכן מתאים מבחינת ההכשרה ואכן מתאים עבורו ויכול לעזור לו?  מעבר לכך קיימת שאלה מהו סוג הטיפול המתאים?  האם מתאים טיפול המוגדר טיפול דינמי, קוגניטיבי- התנהגותי, אולי טיפול בדרך הגשטלאט, ומהם בכלל סוגי הטיפול הללו? ישנם מטפלים שמציעים טיפול ממוקד, טיפול קצר מועד ועוד. מהו אם כן הטיפול המתאים ?

התשובה לשאלה זו מורכבת ביותר. הרי יתכן שאתה חושב שהבעיה הזוגית בחייך היא תוצאה של העבודה המצערת שאשתך אינה מבינה אותך ולכן נראה לך טיפול זוגי, אולם בפועל אם היית פוגש איש מקצוע למפגש הערכה הוא היה ממליץ על בדק בית ועל עבודה פרטנית בשלב ראשון. אשה מגיעה לטיפול באומרת שיש לה בעיה נקודתית של חרדה שהיא יוצאת מהבית ולכן קבלה המלצה על טיפול קוגניטיבי ממוקד. אחרי ארבעים דקות של שיחה מתברר לה ולמטפלת שמולה שהיא חוששת שהיא יוצאת מהבית, אבל למעשה היא בתחושה שאין לה לאן לחזור, כיון ששנים אין לה תחושה של אושר בבית בו היא חיה. מכאן שטיפול קוגנטיבי-התנהגותי ש"יפתור" אותה מ"החרדה" עלול להיות פתרון של כאילו ופספוס מקצועי.

לכן הפתרון אינו דווקא ידע. למרות שישנם היום מדריכים מפורטים המסבירים באופן בהיר את המונחים המרכזיים בטיפול, את סוגי הטיפולים ואת סוגי ההכשרות. כמובן שחלק מהמילונים הללו מונחים על ידי הטיות מודעות ופוליטיות. זה מאמין בסוג טיפול אחד והשני חושב שדרך אחרת היא הפתרון האופטמאלי לרוב הבעיות הרגשיות הקיימות, אבל בכל זאת, אם מעיינים במדריכים מוכרים וביותר מאחד אפשר להגיע להבנה בסיסית שתאפשר לכם לשאול שאלות את איש המקצוע אליו תפנו.

פתרון אחר, הוא לפנות למרכז טיפולי או למכון, או להיוועץ ברופא משפחה. למכון יש מגוון של מטפלים וסוגי טיפולים להציע, ורופא משפחה טוב מכיר אתכם היטב ועשוי להיות חסר פניות. 
 
דרך אחרת היא לגשת לאיש מקצוע עליו שמעתם או קבלתם המלצות ולסמוך על חוות דעתו ועל הפנייתו הראויה במידה והוא אינו איש מקצוע מתאים. אנשי מקצוע מנוסים, גם מקצועית וגם כיון שהם רוצים לעבוד עם אנשים ובדרכים בהם הם מבינים ומאמינים, יאמרו לכם האם הטיפול שהם מציעים עשוי להתאים. ואם לא, לעתים אחרי מפגש או שניים, יפנו אתכם לאיש מקצוע אחר. זוהי מקצוענות אפשרית וקיימת, כאשר איש מקצוע, אחרי הכרות מפגש/שמיעת הבקשה, מפנה אתכם ורבים כך בדיוק עושים. מטפל שעובד בתהליך ארוך ופתוח, לא יקבל אדם שמבקש התערבות אינטנסיבית וממוקדת, אלה יפנה אותו לאיש/אשת מקצוע אחרים.

אולם, מעבר לסוג ההכשרה (שבדקתם ועשיתם אימות מול רשומות ומול תעודות שאיש הממקצוע יציג בפניכם) טיפול פסיכולוגי, טיפול רגשי, פסיכותרפיה מבוססים על קשר. על אמון ועל תקשורת. על מפגש אנושי. יכול להיות שאיש מקצוע מצוין אינו מתאים לכם מבחינת התחושה, האוירה שנוצרת, ה"כימיה" הבינאישית. אם זו תחושתכם, פנו לאיש/אשת מקצוע אחרים (כמובן שאם אתם חשים כך בפעם השניה או השלישית, מומלץ לנסות ולבדוק ואולי בכל זאת להשתהות בקשר, בגלל האפשרות שמדובר בקושי שלכם להכנס לתהליך טיפולי ואכן קשה, להרבה אנשים, להכנס לתהליך כזה גם אם יש להם רצון בכך). 

לסיכום, נסו לבחור אדם שקבלתם עליו המלצות כאיש מקצוע אמין, בדקו ושאלו לגבי ההכשרה והגישה. מידת הניסיון שלו והאם לפי מה שהוא שומע הוא האדם המתאים. תנו לתחושה שלכם להנחות אתכם. אחרי מפגש או שניים שלושה, ראו אם אתם חשים בנוח לאפשר לעצמכם בהדרגה לחלוק את הפרטים האינטימיים של חייכם עם אותו האדם איתו אתם יושבים בחדר. האם יש לכם תחושת נוחות ובטחון, האם הוא נראה קשוב, מתעניין, מנסה להבין את הווית חיכם האישית. אם כן, בהצלחה, אתם בהתחלת תהליך לא פשוט שיכול להיות אחד המשמעותיים בחייכם.