אודותיי

ד"ר דרור אורן (PhD)

‎מטפל-קלינאי העוסק בקשר מגדל. קשר ייחודי עם מבוגרים, מתבגרים והורים, לעיתים פוגש גם עם משפחות וזוגות. נשים וגברים הבוחרים להגיע ולנסות לעשות שינוי משמעותי בחייהם. לצד הטיפול עצמו, לצד הטיפול הפסיכולוגי,  עוסק בהדרכה פרטנית וקבוצתית של נשות/אנשי מקצוע ותיקים ובתחילת דרכם, הוראה ומחקר בתחום הטיפול פסיכולוגי בכלל וההורות בפרט. מפתח מודל ייחודי של הטיפול הדינמי בהורים - עבודת עומק בהוויה וברגשות ההוריים.

 

כללי

שמי דרור אורן, קלינאי המטפל במבוגרים, מתבגרים ובהורים בקליניקה בכרמיאל.

במקצועי אני פסיכולוג, הוכשרתי כפסיכולוג קליני והוסמכתי כמומחה מדריך בפסיכותרפיה ובפסיכודיאגנוסטיקה. עשיתי בנוסף הסמכה בפסיכולוגיה חינוכית ואני גם מומחה וגם מדריך מוסמך בחטיבה החינוכית ומלמד פסיכולוגים מכל ההתמחויות. מייסד ומנכ"ל  שותף לעמותת פורום אמפטיה - הפורום הפסיכולוגי לייעוץ הדרכה ולטיפול בהורים. מקדם את תחום העבודה הטיפולית עם הורים והורות, במעגלים של פסיכולוגים ופסיכותרפסטים מוסמכים, נשות/אנשי מקצוע מתחום החינוך והבריאות, והורים בישראל.

חי בישוב לוטם בגוש משגב בגליל, נשוי ואב לשלושה. עבדתי באזור ת"א ולפני כשלושים שנים עברנו לגור בגליל, אני מטפל ומדריך בקליניקה בכרמיאל ומקבל אנשים מצפון הארץ. מגיעים אלי  מכרמיאל, משגב, כפר ורדים, מנהריה ומטה אשר, הגליל והעמקים, הקריות והאיזור.  מלמד בגליל ובחיפה וכן מעביר השתלמויות וסדנאות ברחבי הארץ. לאחרונה מלמד ברחבי ישראל ובעולם באון ליין באמצעות הוראה, וקבוצות הדרכה בזום.

נהנה מיופי והצילומים באתר מביאים רגעים ששמחתי לקלוט גם בתמונה.

‎אני נפגש עם אנשים למפגשים טיפוליים ולהדרכה בקליניקה שלי בכרמיאל.

 

טיפול פסיכולוגי 

‎הוכשרתי כפסיכולוג קליני בטיפול במבוגרים ובמתבגרים בקליניקה באוניברסיטת בר-אילן ומחלקת נוער (פרופ' ברכה גאוני ומירטה סלוין) ובמחלקה למבוגרים (ד"ר אילן טרבס, ד"ר דורית רבינוביץ) בבי"ח 'שלוותה' (אז בהובלת ד"ר נטע חורש הפסיכולוגית הראשית ופרופ' מיכה נוימן מנהל בית החולים). במקביל עבדתי כמדריך טיפולי ואחר כך כפסיכולוג קליני-חינוכי במרכז העירוני לנוער של עירית ת"א. את המשך התמחותי עשיתי בתחנת 'חוף הגליל' - המרכז לטיפול בילד, במבוגר ובמשפחה, אשר בנהריה. שם נפגשתי עם מגוון רחב של מבוגרים, ובני נוער מכלל האוכלוסיה הפונה באופן עצמאי. בתחנת 'חוף הגליל' הוספתי להכשרתי בטיפול במבוגרים ובמתבגרים גם הכשרה בטיפול בילדים (PLAY THERAPY, טיפול דיאדי, הדרכת הורים). מאז הסמכתי אני עובד בקליניקה פרטית עם מבוגרים ומתבגרים ילדים והוריהם. פיתחתי מודל עבודה ייחודי לטיפול בהורים - טיפול פסיכודינמי עם הורים - מודל PPT. מודל זה נועד להורים שסובלים מרגשות קשים כלפי או ביחס לילדם או בהקשר להורותם. הטדב"ה (טיפול דינמי בהורים) מייצג גישה בה המטפל אקטיבי, מכיל ומוביל את תהליך הגילוי הרגשי והתובנות הנובעות ממנו. מודל עבודה זה לימדתי במסגרת מגוון, דרך פורום אמפטיה, במסגרות ציבוריות, תחנות בריאות הנפש ושירותים פסיכולוגיים. עבור חלק מההורים, הפונים לקליניקה הציבורית או הפרטית, גישה טיפולית זאת מתאימה מאד לחלק מההורים הפונים ומאפשרת שינוי רחב ומשמעותי. עוד על הטיפול הדינמי בהורים ניתן לקרוא גם באתר זה.

‎לאחר התמחותי הקלינית, והניסיון שרכשתי בעבודה עם מבוגרים ומתבגרים ובהמשך עם ילדים, רציתי להשלים את התמונה ולעבוד עם גילאי הגן ובית הספר, ובמסגרות הייעוץ למערכת החינוך.  ליוויתי שנים רבות את בית הספר השש שנתי הניסוי 'כדורי', את 'מנור כברי', 'מעיינות', 'הגליל' ואת מסגרת האישפוז. ליוויתי גנים  רבים, בתי ספר יסודיים רגלים וצוותים של בתי ספר לחינוך מיוחד. העבודה בשדה החינוכי אפשרה מפגש רחב עם התחום ההתפתחותי ועם ההתערבות המערכתית המשמעותית ביותר בעבודה סביב סביבה מגדלת, אירועי חרום וטיפול רב מערכתי רגשי בילדים כמובן. כיום אני גם מלמד ומדריך פסיכולוגיים חינוכיים וצוותי שרותים חינוכיים סביב נושאי מפגש עולמות הפסיכולוגיה הקלינית והחינוכית, התחום הטיפולי, עבודה עם הורים וכמובן הדרכה פרטנית סביב טיפול.

 

הדרכה בפסיכותרפיה

‎הדרכה עבורי הוא תהליך משמעותי הנעשה בין עמיתים, בו האחד בוחר באחר שיוביל תהליך של למידה, התבוננות, חיבורים, ותנועה בין המקצועי לאישי. תהליכי הדרכה יכולים להיות בתדירות של שבועית או דו שבועית, בהתאם לצרכי המודרכ/ת ולהחלטות המשותפות על מטרת הקשר.

מדריך מגוון אנשי מקצועות בריאות הנפש: הדרכות של פסיכולוגים קליניים ופסיכולוגים חינוכיים במהלך מומחיות, סביב הכנה לעבודה עצמאית ולמומחיות. מדריך פסיכולוגים מומחים מכל תחומי ההתמחות הטיפוליים ופסיכותרפיסטים וותיקים, עובדים סוציאליים מטפלים באומנויות ועוד.  (עוד על הדרכה). בוחן במבחני מומחיות בפסיכולוגיה קלינית.

הדרכתי צוותים רב מקצועיים של בית ספר מיוחדים בהם עוסקים בשילוב תחומי החינוך והטיפול (למשל מפתן, בתי ספר לילדים עם צרכים מיוחדים). הדרכות אישיות וקבוצתיות בנושאים טיפוליים ומערכתיים (בתחנת 'חוף הגליל', ביחידה להדרכת הילד בבית חולים נהרייה ועוד). כמו כן הדרכתי צוותי פסיכותרפיסטים רב מקצועיים וצוותי הנהלה. מדריך צוותים בשירותים פסיכולוגיים משך שנים רבות, הדרכות פרטניות וקבוצתיות. בעת מצוא גם הדרכות אונליין.

 

הוראה אקדמית ובפסיכותרפיה

‎מלמד משנת 1992 קורסים שונים בפסיכולוגיה. לימדתי במכללת 'אמונה' בירושלים, במסגרת גף השתלמות לעובדי הוראה של משרד החינוך בת"א ובחיפה, במכללת 'אורנים', בבית הספר להנדסאים במכללת 'גליל מערבי'. ריכזתי ולימדתי קורס 'מבוא לפסיכולוגיה קלינית' לרפואנים שנה ב',  בפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט שבטכניון.

בשנים האחרונות במקביל לקורסים בחיפה אני מעביר הרצאות וקורסים קצרים בנושאים של טיפול נפשי, טיפול בילדים  וסוגיות טיפוליות שונות. 

לימדתי קורסים והינחתי מספר שנים הדרכה קבוצתית (פרקטיקום) לפסיכותרפיסטים בשלוחה הצפונית של בית הספר לפסיכתרפיה בלימודי ההמשך של האוניברסיטה העברית בירושלים. הנחתי הדרכתי ולימדתי סטודנטים במסגרת לימודיהם ממגוון בתי ספר לפסיכותרפיה. במסגרת עבודתי בתחנת 'חוף הגליל' בנהריה הדרכתי, לימדתי מתמחים בפסיכולוגיה ולתקופה ריכזתי את תחום האבחון.

מלמד ומדריך בבית הספר לפסיכותרפיה באוריינטציה פסיכואנליטית באוניברסיטת חיפה, בתוכנית ההמשך של בית הספר לעבודה סוציאלית, מאז שנת 2010.

שותף למדריכי התוכנית לפסיכותרפיה דינמית ביחידה ללימודי המשך של אוניברסיטת תל אביב.

מלמד בתוכנית המאסטר של הפסיכולוגים החינוכיים במכללת תל חי מאז שנת 2019.

יצירה: מאמרים וספרים

באתר ניתן למצוא מאמרים בכתבי עת מהארץ ומהעולם ומעיתונות פופולרית וגם דברים שפרסמתי באופן בלבדי באתר בלבד.

מקדם את תחום העבודה הטיפולית עם הורים והורות ('טיפול הורי') במגוון דרכים, בכתיבה ובפעילות בפורום אמפטיה (ראו פירוט נפרד)

מזה שנים רבות עוסק בעבודה טיפולית עם הורים והורות. מפתח, עם אחרים ובנפרד, רעיונות ומודלים בנושא. התיחסות להורים כשותפי יצירה, הייתה נושא שבדיאלוג בין רפי ישי ולביני החל משנת 2003 ואחר כך הוא הוצג במאמר 'הורות חסומה והורות ממומשת - הורות כמעשה יצירה ותרומתה של הדרכה דינמית באוריינטציה פסיכואנליטית להורים' בכתב העת שיחות בשנת 2006, מאוחר יותר פתחתי תפיסה של טיפול בהורות, מודל עבודה דינמית עם הורים, שהוצג במאמרים בארץ ובעולם (2011, 2012, 2015). סקירה רחבה לגבי שלבים בהורות, סגנונות הורות, דרכי התערבות וההבחנה בין הדרכה למודל של טיפול בהורות, יחד עם סיפורי משפחות, הוצגו בספרי 'הורות במחשבה שנייה - להיות הורה רגשות מחשבות ומעשים' (הוצאת פרדס, 2015). מודלים אלו פותחו גם לכיוון נוסף בעבודה האחרונה של רפי ישי, ג'ו ישי ושלי, תחת השם   "הורות בלתי אפשרית" –טיפול בהורות חסומה כתוצאה מתגובת דחק לאירועי חיים שליליים.

יחד עם ערן הדומי (סטודיו IGS) פתחנו משחק חשוב עבור משפחות בגירושים. שמו הוא 'מדברים גירושים' והוא מיועד לעודד הקשבה, תיווך, עיבוד ותמיכה עבור משפחות בגירושים ומובן מאליו עבור כל מי שעובד עם ילדים והורים גרושים. המשחק הוא אמצעי לתקשורת ולשיפור ולעיבוד השינוי או השבר המשפחתי, על בסיס קשר בכלל וקשר הורה ילד בפרט.

כמו כן, בעקבות מחקר שערכתי, עם אימהות יחידניות ואבות יחידניים, התפרסם הספר 'הורות יחידנית - לגדל ילד לבד' בהוצאת רסלינג (2018) שעוסק בנושא ייחודי זה של הורות יחידנית, מניעיה, התמודדיותיה ומה יכול לסייע ליחידניים ולמשפחות שיצרו מכייונים שונים.

באתר מוצגות גם עבודות נוספות שכתבתי במהלך השנים: על טיפול קבוצתי למתבגרים להורים גרושים, עם יעל בר וגילה אליהו. כתבנו על 'מדיום בטיפול' חשיבה מזוויות אחרת על תהליכים טיפולים, של רפי ישי, שלי ושל ג'ו ישי, על מודל ייחודי טיפולי 'המרחב הפתוח' לעבודה עם הורים הסובלים בהפרעת קשב וילדיהם, עם סמדר זהר.

בנוסף בעקבות פעילות רבת שנים כחבר וועד האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה כתבתי על שינויים והתפתחויות של הפסיכותרפיה בישראל.

בשדה הפסיכולוגיה החינוכית, כתבתי בכתב העת פסיכואקטואליה, בעקבות ניסיון רב שנים כפסיכולוג חינוכי של בית הספר 'כדורי', את  מודל 'הקווים האדומים' לבנית מוגנות והתמודדות מערכתית עם אלימות בבתי ספר, מאמר ב'הד החינוך' על קהילה וגננות ועוד ועוד. 

פורום אמפטיה

בשנת 2019 הקמנו הפסיכולוגית גב' הדס רון גל ואנוכי את פורום אמפטיה - הפורום הפסיכולוגי לייעוץ, הדרכה וטיפול בהורים ובהורות. אנחנו מובילים מאז את הפורום יחד, ושותפים לנו פעילים, חברי קהילה פסיכולוגיות/ים ופסיכותרפסטים/יות מקצועיים. צוות ההיגוי של פורום אמפטיה כולל ממיטב המומחים בתחום (לפי סדר א'-ב' שמות משפחה):  ד"ר אורן דרור, גב' ברימן רונית, מר טבעון אריה, גב' יבין-שרם שרית, ד"ר יבלון יעקב, פרופ' ירמיה נורית, פרופ' כהן אסתר, ד"ר כצנלסון עדנה, גב' מן מירי, גב' רון-גל הדס, מר שמשינס ינון.  

הפורום נועד להיות בית לפסיכולוגים מתוך מטרה לקדם, לפתח ולהעמיק את ההכשרה האינטגרטיבית בתחום ולהוות אכסניה למגוון תיאוריות לגבי הורות, גישות התערבות ייעוץ, הדרכה וטיפול בהורים. לאגם תפיסות שנשענות על ניסיון קליני מתחומי ההתמחויות השונות וידע אקדמי ומחקרי מבוסס ומעודכן ולשפר את המענה המקצועי של המטפלים בהורים הן בשדה הציבורי והן בקליניקה הפרטית. לשם כך פורום אמפטי"ה מתמקד בשלוש מטרות מרכזיות:

  1. קידום תחום העבודה הטיפולית עם הורים כדיסיפלינה מקצועית.
  2. יצירת קהילה של מטפלי הורים והעמקה ההכשרה המקצועית של פסיכולוגים ופסיכותרפסטים מטפלים ושל אנשי בריאות וחינוך הפועלים עם הורים
  3. שיפור והרחבת המידע והסיוע הפסיכולוגי להורים בישראל. הנגשת התחום לקהל הרחב למען העלאת הרווחה הנפשית של הורים (ילדים ומשפחות בכלל).


השכלה

‎תואר B.A.  בפסיכולוגיה ותוכנית למצטיינים באוניברסיטת חיפה
תואר M.A. בפסיכולוגיה קלינית למבוגרים באוניברסיטת בר-אילן.

רישיון משרד הבריאות לעיסוק בפסיכולוגיה (מ.ר. 4801) מתאריך 07/95
רישיון מומחיות בפסיכולוגיה קלינית (מ.ר. 4906) מתאריך 12/97
תואר Ph.D. - דוקטור לפילוסופיה מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה (12/03)
רישיון מומחיות בפסיכולוגיה חינוכית (מ.ר. 7188 ) מתאריך 12/04
רישיון מומחה-מדריך בטיפול (פסיכותרפיה) בחטיבה הקלינית (מ.ר. 7423) מתאריך 11/05
רישיון מומחה-מדריך באבחון (פסיכו דיאגנוסטיקה) בחטיבה הקלינית (מ.ר. 7423) מאז 11/05
רישיון מומחה-מדריך בחטיבה החינוכית (מ.ר. 28541) מתאריך 01/10 

(לבדיקת רישוי של פסיכולוגים מומלץ להכנס לאתר הרשמי של משרד הבריאות באתר פנקס הפסיכולוגים במשרד הבריאות)

מעבר לכך משך השנים למדתי השתלמויות וקורסים בנושאים כגון : טיפול דינאמי, עבודה עם חלומות, התנסויות בטיפול באמצעים הבעתיים, דמיון מודרך, גישה התייחסותית ונראטיבית ועוד. משתמש לפי הצורך הכלים שונים. כאשר הגישה הבסיסית שלי נובעת מאינטגראציה בין תפיסות דינמיות, המקשרות עתיד-הווה ועבר ומחפשות את החיבור העמוק בין העולם הרגשי, לתפיסות ולמחשבות, לאמונות ולהיסטוריה האישית. כמטפל אני מושפע מתפיסות-על הומניסטיות ואקזיסטציאנליסטיות וחיפוש או יצירת משמעות ומטרה הם מבחינתי חלק מאתגר החיים של מרבית האנשים באשר הם.

חבר בהסתדרות הפסיכולוגים בישראל ובאיגוד הישראלי לפסיכותרפיה

חבר בוועד האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה בשנים 2013-2018, פעיל בנושא קידום הפסיכותרפיה בישראל, הכרה בתוכניות לפסיכותרפיה, דילמות סביב אתיקה, קידום וחידוש אתר האיגוד ועוד. 
 

מחקר אקדמי ועצמאי

‎תואר שני למדתי באוניברסיטת בר-אילן. בעבודת התזה הנחו אותי פרופסור ויקטור פלוריאן ז"ל ופרופ' מריו מיקולינסר (יבד"ל). התזה עסקה בקשר בין אובדנים בילדות להתפתחות פחד מפני מוות אישי וניצחיות סימבולית בבוגר, אצל דתיים וחילוניים.

המחקר, שערכתי כחלק מהתואר השלישי, התנהל בחוג לפסיכולוגיה ועסק בקשר בין סובלנות לעמימות, מגון אופני התמודדות עם מצבי לחץ והסתגלות במדדים שונים. המחקר נערך באוניברסיטת חיפה בהנחיית ד"ר משה אלמגור.

בהמשך חקרתי באופן עצמאי את נושא ההורות היחידנית, במחקר ייחודי בערב ניתוח סקירת ספרות מכל העולם וראיונות עומק, בעקבות שאלונים של עשרות יחידניות ויחידניים ברחבי הארץ. את מסקנות המחקר פרסמתי בספרי 'הורות יחידנית - לגדל ילד לבד' (הוצאת רסלינג, 2018), וכן הצגתי אותו בפורומים שונים בארץ ובעולם, כולל כנס בינלאומי בספרד (בהרצאה ניתן לצפות באתר ובערוץ היוטיוב שלי)  

בנוסף אני מלווה סטודנטים ועוסק במחקר עצמאי סביב נושא הטיפול הפסיכולוגי בפרט והטיפול בתחום הטיפול בהורים ובהורות בפרט.
בשנים האחרונות אני לומד וחוקר נושאים המעסיקים אותי בתחום הטיפול, לבד ועם עמיתים. כמה מפרסומים אלו ניתן לראות באתר (מאמרים)

 


ניהול

‎בשנים 2006-2009 ניהלתי את המכון לטיפול ולייעוץ רגשי במרכז הקליני באוניברסיטת חיפה. המכון הוא קליניקה אוניברסיטאית שפונה לקהל הרחב בחיפה והסביבה ובפעולותיה גם לוקחת חלק ביוזמות ובמחקרים עם האוניברסיטה וגופים אחרים. המרכז בראשותה פרופ' רבקה יהב שייך לפקולטה ללימודי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה ובמסגרתו ניהלתי צוות רב מקצועי בתחומי הטיפול. הדרכתי, הובלתי ושתפתי פעולה בפרוייקטים ומחקרים בתחום הטיפול. ראה מאמרים בנושא:  'שנתיים למלחמת לבנון טיפול בילדים עם חרדות', מאמר על טיפול בהבעה וביצירה לילדים בני העדה האתיופית, הפרק 'טיפול רגשי בילדים בני העדה האתיופית בערבות מלחמת לבנון השנייה' (יהב ואורן, 2012), בספר היבטים חברתיים, תרבותיים וקליניים של עולי אתיופיה בישראל בעריכת פרופ' אליעזר ויצטום וד"ר נרמרוד גריסרו.  וסרטון על טיפול רגשי בילדים עם חרדות בעקבות מלחמת לבנון השנייה.


 

איגוד הישראלי לפסיכותרפיה

פנקס הפסיכולוגים