אודותיי

‎ד"ר דרור אורן (PhD)

‎שמי דרור אורן, במקצועי אני פסיכולוג, הוכשרתי כפסיכולוג קליני והוסמכתי כמומחה מדריך בפסיכותרפיה ובפסיכודיאגנוסטיקה. עשיתי בנוסף הסמכה בפסיכולוגיה חינוכית ואני גם מומחה וגם מדריך מוסמך בחטיבה החינוכית ומלמד פסיכולוגים מכל ההתמחויות. מאז נת 2019 מוביל שותף לפורום אמפטי"ה - הפורום הפסיכולוגי לייעוץ ולטיפול בהורים. מקדם את תחום העבודה הטיפולית עם הורים והורות, במעגלים של פסיכולוגים ופסיכותרפסטים מוסמכים, נשות/אנשי מקצוע מתחום החינוך והבריאות, והורים בישראל.
חי בישוב לוטם בגוש משגב בגליל, נשוי ואב לשלושה. עבדתי באזור ת"א ומאז שנת 1995 עם המעבר לחיים בגליל, אני מטפל ומדריך בקליניקה בכרמיאל ומקבל אנשים מצפון הארץ. מגיעים אלי לכרמיאל מכרמיאל, משגב, כפר ורדים, רחבי הגליל, הקריות והאיזור.  מלמד בגליל ובחיפה וכן מעביר השתלמויות וסדנאות ברחבי הארץ.
נהנה מיופי והצילומים באתר מביאים רגעים ששמחתי לקלוט גם בתמונה.
‎אני נפגש עם אנשים למפגשים טיפוליים ולהדרכה בקליניקה שלי בכרמיאל.
באתר ניתן למצוא מאמרים בכתבי עת מהארץ ומהעולם ומעיתונות פופולרית ודברים שפרסמתי רק באתר.
מזה שנים אני עוסק בעבודה טיפולית עם הורים והורות. מפתח, עם אחרים ובנפרד, רעיונות ומודלים בנושא. התיחסות להורים כשותפי יצירה, הייתה נושא שבדיאלוג בין רפי ישי ולביני החל משנת 2003 ואחר כך הוא הוצג במאמר 'הורות חסומה והורות ממומשת - הורות כמעשה יצירה ותרומתה של הדרכה דינמית באוריינטציה פסיכואנליטית להורים' בכתב העת שיחות בשנת 2006, מאוחר יותר פתחתי תפיסה של טיפול בהורות, מודל עבודה דינמית עם הורים, שהוצג במאמרים בארץ ובעולם (2011, 2012, 2015). סקירה רחבה לגבי שלבים בהורות, סגנונות הורות, דרכי התערבות וההבחנה בין הדרכה למודל של טיפול בהורות, יחד עם סיפורי משפחות, הוצגו בספרי 'הורות במחשבה שנייה - להיות הורה רגשות מחשבות ומעשים' (הוצאת פרדס, 2015). מודלים אלו פותחו גם לכיוון נוסף בעבודה האחרונה של רפי ישי, ג'ו ישי ושלי, תחת השם   "הורות בלתי אפשרית" –טיפול בהורות חסומה כתוצאה מתגובת דחק לאירועי חיים שליליים.
יחד עם ערן הדומי (סטודיו IGS) פתחנו משחק חשוב עבור משפחות בגירושים. שמו הוא 'מדברים גירושים' והוא מיועד לעודד הקשבה, תיווך, עיבוד ותמיכה עבור משפחות בגירושים ומובן מאליו עבור כל מי שעובד עם ילדים והורים גרושים. המשחק הוא אמצעי לתקשורת ולשיפור ולעיבוד השינוי או השבר המשפחתי, על בסיס קשר בכלל וקשר הורה ילד בפרט.
כמו כן, בעקבות מחקר שערכתי, עם אימהות יחידניות ואבות יחידניים, התפרסם הספר 'הורות יחידנית - לגדל ילד לבד' בהוצאת רסלינג (2018) שעוסק בנושא ייחודי זה של הורות יחידנית, מניעיה, התמודדיותיה ומה יכול לסייע ליחידניים ולמשפחות שיצרו מכייונים שונים.
באתר מוצגות גם עבודות נוספות שכתבתי במהלך השנים: על טיפול קבוצתי למתבגרים להורים גרושים, עם יעל בר וגילה אליהו. כתבנו על 'מדיום בטיפול' חשיבה מזוויות אחרת על תהליכים טיפולים, של רפי ישי, שלי ושל ג'ו ישי, על מודל ייחודי טיפולי 'המרחב הפתוח' לעבודה עם הורים הסובלים בהפרעת קשב וילדיהם, עם סמדר זהר.
בנוסף בעקבות פעילות רבת שנים כחבר וועד האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה כתבתי על שינויים והתפתחויות של הפסיכותרפיה בישראל.
בשדה הפסיכולוגיה החינוכית, כתבתי בכתב העת פסיכואקטואליה, בעקבות ניסיון רב שנים כפסיכולוג חינוכי של בית הספר 'כדורי', את  מודל 'הקווים האדומים' לבנית מוגנות והתמודדות מערכתית עם אלימות בבתי ספר, מאמר ב'הד החינוך' על קהילה וגננות ועוד ועוד. 


השכלה

‎תואר B.A.  בפסיכולוגיה ותוכנית למצטיינים באוניברסיטת חיפה
תואר M.A. בפסיכולוגיה קלינית למבוגרים באוניברסיטת בר-אילן.
רישיון משרד הבריאות לעיסוק בפסיכולוגיה (מ.ר. 4801) מתאריך 07/95
רישיון מומחיות בפסיכולוגיה קלינית (מ.ר. 4906) מתאריך 12/97
תואר Ph.D. - דוקטור לפילוסופיה מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה (12/03)
רישיון מומחיות בפסיכולוגיה חינוכית (מ.ר. 7188 ) מתאריך 12/04
רישיון מומחה-מדריך בטיפול (פסיכותרפיה) בחטיבה הקלינית (מ.ר. 7423) מתאריך 11/05
רישיון מומחה-מדריך באבחון (פסיכו דיאגנוסטיקה) בחטיבה הקלינית (מ.ר. 7423) מאז 11/05
רישיון מומחה-מדריך בחטיבה החינוכית (מ.ר. 28541) מתאריך 01/10 

(לבדיקת רישוי של פסיכולוגים מומלץ להכנס לאתר הרשמי של משרד הבריאות באתר פנקס הפסיכולוגים במשרד הבריאות)

מעבר לכך משך השנים למדתי השתלמויות וקורסים בנושאים כגון : טיפול דינאמי, עבודה עם חלומות, התנסויות בטיפול באמצעים הבעתיים, דמיון מודרך, גישה התייחסותית ונראטיבית ועוד. משתמש לפי הצורך הכלים שונים. כאשר הגישה הבסיסית שלי נובעת מאינטגראציה בין תפיסות דינמיות, המקשרות עתיד-הווה ועבר ומחפשות את החיבור העמוק בין העולם הרגשי, לתפיסות ולמחשבות, לאמונות ולהיסטוריה האישית. כמטפל אני מושפע מתפיסות-על הומניסטיות ואקזיסטציאנליסטיות וחיפוש או יצירת משמעות ומטרה הם מבחינתי חלק מאתגר החיים של מרבית האנשים באשר הם.

חבר בהסתדרות הפסיכולוגים בישראל ובאיגוד הישראלי לפסיכותרפיה

חבר בוועד האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה בשנים 2013-2018, פעיל בנושא קידום הפסיכותרפיה בישראל, הכרה בתוכניות לפסיכותרפיה, דילמות סביב אתיקה, קידום וחידוש אתר האיגוד ועוד. 
 

ניסיון בתחום הטיפול

‎הוכשרתי כפסיכולוג קליני בטיפול במבוגרים ובמתבגרים בקליניקה באוניברסיטת בר-אילן ומחלקת נוער (פרופ' ברכה גאוני ומירטה סלוין) ובמחלקה למבוגרים (ד"ר אילן טרבס, ד"ר דורית רבינוביץ) בבי"ח 'שלוותה' (אז בהובלת ד"ר נטע חורש הפסיכולוגית הראשית ופרופ' מיכה נוימן מנהל בית החולים). במקביל עבדתי כמדריך טיפולי ואחר כך כפסיכולוג קליני-חינוכי במרכז העירוני לנוער של עירית ת"א. את המשך התמחותי עשיתי בתחנת 'חוף הגליל' - המרכז לטיפול בילד, במבוגר ובמשפחה, אשר בנהריה. שם נפגשתי עם מגוון רחב של מבוגרים, ובני נוער מכלל האוכלוסיה הפונה באופן עצמאי. בתחנת 'חוף הגליל' הוספתי להכשרתי בטיפול במבוגרים ובמתבגרים גם הכשרה בטיפול בילדים (PLAY THERAPY, טיפול דיאדי, הדרכת הורים). 
מאז הסמכתי אני עובד בקליניקה פרטית עם מבוגרים ומתבגרים ילדים והוריהם. בשנים האחרונות אני מפתח מודל עבודה ספציפי עם הורים - טיפול פסיכודינמי עם הורים - מודל PPT. על המודל ניתן לקרוא גם באתר זה.

‎במקביל אני עוסק שנים בפסיכולוגיה בשדה הפסיכולוגיה החינוכית. ליוויתי שנים רבות את בית הספר השש שנתי הניסוי 'כדורי' וכן גנים  רבים (במסגרת עבודתי בשרות הפסיכולוגי של המועצה האזורית גליל תחתון). לוויתי בתי ספר יסודיים רגלים וצוותים של בתי ספר לחינוך מיוחד (במועצה אזורית מטה אשר ובמועצות נוספות). העבודה בשדה החינוכי אפשרה מפגש רחב עם התחום ההתפתחותי ועם ההתערבות המערכתית המשמעותית ביותר בעבודה סביב סביבה מגדלת, אירועי חרום וטיפול רב מערכתי רגשי בילדים כמובן. כיום אני גם מלמד ומדריך פסיכולוגיים חינוכיים וצוותי שרותים חינוכיים סביב נושאי מפגש עולמות הפסיכולוגיה הקלינית והחינוכית, התחום הטיפולי, עבודה עם הורים וכמובן הדרכה פרטנית סביב טיפול.


בתחום האקדמי

‎תואר שני למדתי באוניברסיטת בר-אילן. בעבודת התזה הנחו אותי פרופסור ויקטור פלוריאן ז"ל ופרופ' מריו מיקולינסר (יבד"ל). התזה עסקה בקשר בין אובדנים בילדות להתפתחות פחד מפני מוות אישי וניצחיות סימבולית בבוגר, אצל דתיים וחילוניים.


המחקר, שערכתי כחלק מהתואר השלישי, התנהל בחוג לפסיכולוגיה ועסק בקשר בין סובלנות לעמימות, מגון אופני התמודדות עם מצבי לחץ והסתגלות במדדים שונים. המחקר נערך באוניברסיטת חיפה בהנחיית ד"ר משה אלמגור.

בשנים האחרונות אני לומד וחוקר נושאים המעסיקים אותי בתחום הטיפול, לבד ועם עמיתים. כמה מפרסומים אלו ניתן לראות באתר (מאמרים


ניהול

‎בשנים 2006-2009 ניהלתי את המכון לטיפול ולייעוץ רגשי במרכז הקליני באוניברסיטת חיפה. המכון הוא קליניקה אוניברסיטאית שפונה לקהל הרחב בחיפה והסביבה ובפעולותיה גם לוקחת חלק ביוזמות ובמחקרים עם האוניברסיטה וגופים אחרים. המרכז בראשותה פרופ' רבקה יהב שייך לפקולטה ללימודי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה ובמסגרתו ניהלתי צוות רב מקצועי בתחומי הטיפול. הדרכתי, הובלתי ושתפתי פעולה בפרוייקטים ומחקרים בתחום הטיפול. ראה מאמרים בנושא:  'שנתיים למלחמת לבנון טיפול בילדים עם חרדות', מאמר על טיפול בהבעה וביצירה לילדים בני העדה האתיופית, הפרק 'טיפול רגשי בילדים בני העדה האתיופית בערבות מלחמת לבנון השנייה' (יהב ואורן, 2012), בספר היבטים חברתיים, תרבותיים וקליניים של עולי אתיופיה בישראל בעריכת פרופ' אליעזר ויצטום וד"ר נרמרוד גריסרו.  וסרטון על טיפול רגשי בילדים עם חרדות בעקבות מלחמת לבנון השנייה.


הוראה

‎מלמד משנת 1992 קורסים שונים בפסיכולוגיה. לימדתי במכללת 'אמונה' בירושלים, במסגרת גף השתלמות לעובדי הוראה של משרד החינוך בת"א ובחיפה, במכללת 'אורנים', בבית הספר להנדסאים במכללת 'גליל מערבי'. ריכזתי ולימדתי קורס 'מבוא לפסיכולוגיה קלינית' לרפואנים שנה ב',  בפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט שבטכניון.

בשנים האחרונות במקביל לקורסים בחיפה אני מעביר הרצאות וקורסים קצרים בנושאים של טיפול נפשי, טיפול בילדים  וסוגיות טיפוליות שונות. 

לימדתי קורסים והינחתי מספר שנים הדרכה קבוצתית (פרקטיקום) לפסיכותרפיסטים בשלוחה הצפונית של בית הספר לפסיכתרפיה בלימודי ההמשך של האוניברסיטה העברית בירושלים. הנחתי הדרכתי ולימדתי סטודנטים במסגרת לימודיהם ממגוון בתי ספר לפסיכותרפיה. במסגרת עבודתי בתחנת 'חוף הגליל' בנהריה הדרכתי, לימדתי מתמחים בפסיכולוגיה ולתקופה ריכזתי את תחום האבחון.


ייעוץ והדרכה

‎הדרכתי צוותים רב מקצועיים של בית ספר מיוחדים בהם עוסקים בשילוב תחומי החינוך והטיפול (למשל מפתן, בתי ספר לילדים עם צרכים מיוחדים). הדרכות אישיות וקבוצתיות בנושאים טיפוליים ומערכתיים (בתחנת 'חוף הגליל', ביחידה להדרכת הילד בבית חולים נהרייה ועוד). כמו כן הדרכתי צוותי פסיכותרפסטים רב מקצועיים וצוותי הנהלה, ואני מדריך צוותים בשירותים פסיכולוגיים משך שנים רבות.

כמו כן מדריך מגוון אנשי מקצועות בריאות הנפש: הדרכות של פסיכולוגים קליניים ופסיכולוגים חינוכיים במהלך מומחיות, סביב מבחן ההתמחות ופסיכולוגים מומחים סביב עבודה בקליניקה. הדרכות לפסיכיאטרים סביב מבחן שלב ב', פסיכותרפיסטים מתחומי העבודה הסוציאלית, מטפלים בהבעה ויצירה ועוד.  (עוד על הדרכה)
 

איגוד הישראלי לפסיכותרפיה

פנקס הפסיכולוגים

 

ד"ר דרור אורן © כל הזכויות שמורות 2010