הערכה ואבחון

נקודות לאנמנזה

אנמנזה הינה חלק משמעותי ביותר בכל טיפול פסיכולוגי. בטיפול הדינמי בו נחפש תמות, נקודות השקה ושחזור של הווה ועבר והבנה משמעותית של מחסומים התפתחותיים, האנמנזה היא בסיס לעבודה הטיפולית. לא תמיד אפשר לערוך אנמנזה בת שלושה מפגשים ולהעמיק בדברים. המצוקה המיידית, מגבלות של ברית טיפולית או של בטחון המטפל, מעכבים את ההתבוננות הזו. במאמר זה מוצגים ראשי פרקים : התפתחותיים, אישיים, חברתיים, משפחתיים ותרבותיים שיכול להועיל לדעת, כאשר אנחנו נגשים בניסיון לעזור לאדם לשנות משהו בסיסי בחייו.


קרא עוד

שימוש במבחן תיסכול-תוקפנות רוזנצוויג

מבחן רוזנצוויג הוא מבחן ובו 24 תמונות קומיקס של אינטראקציות אנושיות. בתמונות מוצגים מצבים מתסכלים מול בני הגיל, סמכות, או מצב. המתבונן מתבקש להשיב (בכתה או בע"פ) לפי בקשת המאבחן/מטפל והגיב במקום אחת הדמויות. מבחן זה חשוב במגוון מצבים, הוא יכול לעזור להבין טוב יותר הבנה חברתית, התמודדות עם כעס ותסכול ועוד. ניתן להתייחס אליו בדרכים שונות. במאמר יוצג תרגום של המנואל המקורי והרחבה של אפשרויות השימוש במבחן.


קרא עוד
הורד קובץ

כלי עזר לבדיקת רצון לעלות לכתה א'- לילדי הגן

פסיכולוגים רבים, בשדה הפסיכולוגיה החינוכית וגם בהפניות פרטיות, מתבקשים לשאלה האם ילד מתאים לעלות לכתה א‘. השאלה המורכבת הזו מקבלת מענה נרחב במסמכים רבים. ברצוני להתעכב בשאלת מוטבצית הילד/ה לעבור לבית הספר או להשאר בגן. לנקודה זו חסרים לנו כלים מלבד הדיווח הישיר של הילד/ה וסביבתו. בשאלון הקצר, מוצעת דרך מעט עקיפה לנסות ולברר סוגיה זו.


קרא עוד
הורד קובץ

חרדת מבחנים - תרשים עזרה להחלטת היועץ

תלמידים רבים מגלים סימנים גופניים וקוגניטיביים שלא ברור אם הם מעידים על חרדה, על ראיה לא מותאמת, על חרדת מבחנים או דפוס אחר. תרשים זרימה זה נודע לתת ליועץ כלי מהיר שמסייע בארגון החשיבה ומיקוד האבחנה


קרא עוד

DSM-5 שינויים מרכזיים

די אס אמ מהדורה חמישית, ספר האבחנות של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאים פורסם רשמית במאי 2013. במהדורה שינויים מבניים כמו ביטול חמשת הצירים ושינויים בהגדרות ובאבחנות כמו זו של סכיזופרניה, הפרעות מצב רוח, פוסט טראומה (PTSD) , פרפיליות ועוד. אין שינוי בחלוקה של עשרת הפרעות האישיות ובנושאים רבים נוספים. על כמה מהשינויים המרכזיים קראו


קרא עוד