טיפול פסיכולוגי בהורות

בוגרים, 'הורות', הוא תפקיד, מטרה, מהות משמעותית מאד בחיינו. בכל הורות תקינה יש רגעי שפל ורגעי נחת רגעי משבר ורגעי שיא. יש דאגה, שמחה ועצב.לעיתים בתקופות ולעיתים בערבוביה. את רוב בעיותינו אנחנו פותרים בעזרת דברים שלמדנו מהבית, ממה שאנחנו עושים כמו הורינו או ההפך מהם (בכוונה או שלא בכוונה). אנחנו לומדים מספרים, מחברים מהחיים.

אבל, לעתים גידולו של ילד, מפגיש אותנו עם תסכול מתמשך. עם תחושה של אי הצלחה, של פספוס, של מרחק או כשלון. לעתים אנחנו מרגישים תקועים או לא מסופקים מההורות שלנו ומהפער בין איך שרצינו להיות לבין איך שאנחנו בפועל.במקרה כזה יתכן ונוכל להיעזר בטיפול רגשי שממוקד בעבודה על ההורות.

'טיפול בהורות', לפי הגדרתי, הוא מיקוד טיפולי דינמי. בו גבר או אשה, באים לטיפול בזוג או לבדם, כדי לעבוד על ההורות שלהם. להעמיק, לתת לה מקום ומרחב לחוויה ולברור, ולנסות ליצור שינוי והתפתחות בהורות.

במודל זה הטיפול ממוקד, אינטנסיבי מבחינת תחושה (אם כי תדירות המפגשים תהיה אחת לשבוע או אחת לשבועיים לפי העניין) ועוסק באותו פאן יחודי של זהותו כבוגרים – בהורות.

מניסיוני, אני עוסק לעתים בהורות כציר בתוך טיפול באדם בוגר, כחלק מתמונה רחבה יותר. אבל לעתים אנשים באים, בעקבות מצוקתם ההורית ואז המיקוד הנכון והמתאים הוא בהורות בפני עצמה.
נושא הטיפול בהורות הוא אחד מתחומי העבודה השוטפת שלי בפועל. במקביל אני מלמד וכותב על הנושא בשנים האחרונות. בין הפרסומים בנושא:  המאמר שפרסמנו עמיתי רפי ישי ואנוכי בכתב העת 'שיחות' בשנת 2006  ('הורות חסומה והורות ממומשת על הורות כמעשה יצירה ותרומתה של הדרכה דינמית באורינטאציה פסיכואנליטית להורים') והמאמרים הנוכחיים שאני מלמד בפורומים שונים (ראה 'הורים כשותפים לתהליך הטיפול' וכן 'על סוגיות בעבודה עם הורים, מצגת לכנס טיפול בעזרת בעלי חיים' ) .

המודל אותו אני מפתח של  'טיפול בהורות' כהתמקדות טיפולית נמצא כעת בשלבי פרסום בכתב עת בינלאומי לפסיכותרפיה ובהמשך אפרסם גם מהדורה מורחבת בעברית כאן באתר.