טיפול פסיכולוגי בילדים

טיפול פסיכולוגי בילדים, הוא תהליך של ריפוי המתרחש בהתאם לילד וצרכיו באמצעות השפה בה הוא משתמש. טיפול בילדים מתנהל באמצעות משחק, שיחה, הבעה בציור בחומר, במים, או בכל דרך תקשורת והבעה אחרת שהילד מוצא נכון להביא עצמו דרכה. בעקרונותיו  הטיפול הפסיכולוגי בילדים דומה ושונה מטיפול פסיכולוגי במבוגרים. הוא דומה לטיפול במבוגרים בעקרון של תהליך ריפוי כקשור לפיתוח יכולת להבעה רגשית, לשילוב וחיבור בין רגש להגיון, מציאת דפוסים ובחירה אם להמשיך בהם או לשנותם. יחד עם זאת, ישנם כמה הבדלים משמעותיים. מבחינת ילד קשה לו לעתים להגדיר במדויק מה מפריע לו. שנית, מבוגר מגיע עם זכרונותיו ומה שאנחנו הפסיכולוגים נגדיר "דמויותיו המופנמות". הוריו משפיעים עליו יותר או פחות אך אינם מגדלים אותו בפועל כעת. לילד יש הורים ממשיים, משפיעים, נוכחים, שהם חלק מהותי בגידולו ולכן כל תהליך של שינוי בו יערב במידה כזו או אחרת אותם. לכן אם הבאתם ילד לטיפול, צפו לקחת חלק, בהתאם למה שצריך הילד לשם התפתחותו. שלישית, ילד נמצא בתוך תהליך התפתחותי ולכן יש להתאים את ההערבות אל השלב בו הוא נמצא. מעבר לכך לעתים השינויים בו יהיו מהירים בגלל תהליכי ההתפתחות הטבעיים.

התהליך הטיפולי - טיפול בילדים הוא תהליך המתחיל בדרך כלל במפגש או שניים עם ההורים. במפגש זה יכולים ההורים לספר מה מציק/מטריד/מפריע להם, לילד למערכת החינוך במידה וההפניה משם.

לאחר מכן אני עורך שניים עד ארבעה מפגשים להכרות ולהערכה האם הילד/ה זקוקים לטיפול רגשי ומהו סוג הטיפול. ראית הילד עבורי היא מתוך תפיסה משפחתית. ישנם ילדים שבאים עם מצוקה שמוגדרת או נראית כקיימת בינם לבין עצמם: דימוי, זהות, תפיסת החיים. יחד עם זאת, לעתים הקשר, ההבנה, התהליך המשלים עם ההורים, יכול מאד לסייע. גם אצל מתבגרים, למרות שאצלם טיפול שבו להורים חלק יותר מינורי, יהיה כמובן נפוץ יותר. מבחינת תפיסתי המקצועית, כאשר הורים פונים לטיפול עם ילד/ה, מתבגר/ת אחרי ההכרות יתכן ואציע את סוגי ההתערבות הבאים:

הילד אינו זקוק לטיפול אלה להתערבות אחרת
הילד זקוק לטיפול פסיכולוגי ממוקד/פתוח
ההורים זקוקים להדרכה
שילוב בין טיפול לילד והדרכה להורים
טיפול בקשר הורה –ילד (גרסאות של טיפול דיאדי או טיפול בנוכחות הורה)
טיפול בהורות (מודל בו הדגש הוא על הרגשות, הקשיים של ההורה ביחס לילדו)

ישנה הנחה מוטעית אצל אחדים שטיפול בילד אצל פסיכולוג מבוסס על שיחה. זוהי טעות. טיפול פסיכולוגי בילד אינו דווקא טיפול מילולי. טיפול פסיכולוגי בילד הוא טיפול רגשי המתבסס על עבודה באמצעות: שיחה, משחק (שפת הילדות), יצירה ועוד.

הילד מגיע לחדר בו קיממת אפשרות לדבר, לשחק, להתבטא, להביע עצמו באופנים שונים.
לעתים ילדים מגיעים עם מצוקה ממוקדת "אין לי חברים", "אני נעלב בקלות" , "אני לא נרדם כי אני פוחד" וכן הלאה. לעתים ילדים מגיעים עם מצב של סגירות, פגיעות, הימנעות והם או הסביבה אינם מעידים על מצוקה נקודתית. 

החוזה הטיפולי- כלומר ההסכמה הישירה והמודעת, שונה כאשר ישנו מוקד ברור או אין כזה. בטיפול בילדים יתכן פער בין רצונם של ההורים (המבקשים לעתים שילדם יהיה יותר פעיל חברתית/יותר שמח/יותר ממוקד בלימודים) לבין רצונו של הילד בשינוי (למשל שיבינו אותו יותר, שיהיה מאושר יותר או שפחות יסבול בבית הספר)

עוד על טיפולים בילדים ראה ב 'טיפול רגשי בילדים בכתבות מצולמות' עוד על סוגי טיפולים עם הורים

ראה : טיפול בהורות