טיפול
המונח 'טיפול' בעולם הפסיכולוגיה שונה במהותו מחלק ניכר מהטיפולים האחרים המוכרים לנו. טיפול רפואי ניתן לחולה (למרות שהיום אנחנו יודעים כמובן שמידת הצלחתו תלויה לא מעט במידת האמון שניתן שרופא ובמומחיותו...), 'טיפול' אפשר לתת לרכב שנתקע ואז הפעולה נעשית כלפי האובייקט שעליו היא ניתנת. 'טיפול רגשי', 'טיפול פסיכולוגי' הוא עניין שונה לגמרי. זהו תהליך המתרחש (אם מדובר בטיפול פרטני) בין שניים. תהליך בין אנשים הממוקד באחד. בחלק זה אנסה להרחיב לגבי כמה סוגי טיפולים השונים זה מזה בעיקר מבחינת 'מי המטופל'. תחילה:
 
טיפול פסיכולוגי באופן כללי, תוך ניסיון להסביר מעט מהו, כיצד הוא מתרחש, מה כוחו ומה מגבלותיו.

לאחר מכן אתייחס פסציפית לטיפול בילדים. טיפול פסיכולוגי בילדים, דומה בעקרונותיו לטיפול במבוגר או במתבגר, אלא שהשפה השונה של הילד- שפת המשחק והעובדה שהוא חי עם הוריו כדמויות חשובות ומשפיעות משנה את אופי התהליך.

תחום 'הטיפול בהורות' הוא תחום אותו אני מפתח, עוסק, מלמד וכותב. בחלק זה אתאר בקצרה מהו 'טיפול בהורות' ומה יחודייות צורך הסתכלות והתערבות זו.
 
לקריאה נוספת בנושאי הורים, הורות, טיפול רגשי - הורים/הורות, אפשר להכנס לקטגוריות העוסקות ב'עבודה טיפולית עם הורים' תחת אנשי המקצוע, ו 'טיפול בהורות' ועל נושאים המעניינים הורים בכלל בקטגוריה 'הורים והורות' תחת הכניסה לקהל הרחב.

בין ילדים והורים מתנהלים ומחפשים את מקומם המתבגרים. תקופת חיים יחודית זו מצריכה התיחסות מעט אחרת, רגישה ומותאמת לצרכיהם. מעט על נושא הטיפול הפסיכולוגי במתבגרים ניתן לקרוא בקטגוריה טיפול פסיכולוגי במתבגרים.

 

ד"ר דרור אורן © כל הזכויות שמורות 2010