השתלמויות והרצאות
מפגש עם עמיתים, שיח, דיון ושיתוף בחשיבה ובניסיון, הם בין הפעילויות שאני עושה באופן שוטף, בהתאם ללוח הזמנים השנתי. בין אלו: העברת סדנאות, השתלמויות והרצאות לאנשי צוות בתחומי הטיפול כמו צוותי פסיכולוגים, אנשי מקצוע בתחנות בריאות הנפש, תחנות לטיפול בפרט ובמשפחה, צוותי עובדים סוציאלים ועוד. ההשתלמויות וההכשרות בתחומי התמחותי, למשל בנושאים הבאים:
 

עבודה טיפולית עם הורים

סדנאות או השתלמויות הכוללות :
 
הרצאות על  סגנונות הורות, הורות כשלב פסיכולוגי, הדרכת הורים, עבודה עם הורים במקביל לטיפול.- ניתוח מקרים,
 
אבחנות בין סוגי התערבויות, מתי לבחור בליווי, בהדרכה, בטיפול דיאדי משפחתי או בטיפול בהורות.
 
גיוס הורים, יצירת חוזה טיפולי ושיפור אמפטיה והתערבות טיפולית. בתחום זה אני כותב ופרסמתי  בארץ ובעולם. בעיקר סביב מודל הטיפול הפסיכודינמי בהורות מודל המוצע להורים כאשר החוויה המרכזית היא של רגשות קשים עם וכלפי ההורות או כלפי ילד/ה שלהם. בשנת 2015 הופיע ספר להורים ולאנשי מקצוע (ספר בסיסי לכל איש/אשת מקצוע שעובדים עם הורים) בשם הורות במחשבה שנייה - להיות הורה רגשות, מחשבות ומעשים. הספר כולל סיפורי משפחות, תיאוריה, סקירת מודלים והרחבה לגבי מודל העבודה שלי והשימוש בו. על הספר ניתן לקרוא במקומות שונים, וניתן לרכוש אותו בכל חנויות הספרים. עוד סביב הספר ניתן לקרוא בדף הפייסבוק המקושר.
את העבודה הטיפולית על סוגיה אני מלמד כקורס תיאורטי מקיף ורחב היקף, כהשתלמויות מרוכזות וימי עיון.
שלב ב' של הקורס כולל חלק חוויתית של מפגש בין הורות אישית ומקצועית.
בנוסף, אני עורך השתלמויות משולבות בהדרכות, קבוצתיות ואישיות, לצוותים צעירים ובכירים.

 

טיפול במתבגרים

ההשתלמות בנוגע למתבגרים עוסקת במאפייני התבגרות מתוך פרספקטיבה היסטורית- פסיכולוגית, מורכבות הטיפול במתבגרים, התפתחות דימוי, השפעות חברתיות, מסלולי סיכון, התמכרויות והפרעות אכילה, טיפול מבוסס ראיות במתבגרים- ספרות עדכנית. ההשתלמויות עוסקת בדרכי וגישות של התערבות בפרטיקה של טיפול במתבגרים וכמובן כוללת למידה מתוך דיון וניתוח תיאורי מקרה של הצוות.

דילמות טיפוליות בטיפול בילד, מתבגר, הורים ומשפחה

מטפלים רבים מקבלים לטיפולם מתבגר או יחיד ומוצעים עצמם תוך זמן קצר בדילמה מקצועית מי הוא או מי הם מהמטופלים בפועל, הפונה, הזוגיות, הילדים, ההורות? ההשתלמויות בשאלה 'מי המטופל'? מבוסס על קורסים בהעברתי בבתי ספר לפסיכותרפיה ורלוונטיות לפסיכותרפסטים ותיקים וצעירים בכל תחומי העשייה, בוודאי לאלו העובדים גם עם ילדים/מתבגרים/הורות.

 

בין פסיכולוגיה חינוכית - פסיכולוגיה קלינית ופסיכיאטריה

רלונטי לפסיכולוגים חינוכיים והתפתחותיים - השתלמויות אלו כוללות הרחבה לגבי המפגש בין הפסיכולוגיה הקלינית,  האבחנה הפסיכיאטרית ועולמו של הפסיכולוג החינוכי תוך נגיעה בהבנת התפיסה ודגשיה (הדומה והשונה) אצל הפסיכולוג הקליני והאבחנה הדינמית כדוגמא, והICD והDSM ונושאים אחרים במפגש בין שפות הטיפול במקצועות השונים.   


הרצאות

הרצאות בנושאים הקשורים לטיפול פסיכולוגי, נושאים התפתחותיים (חרדות אצל ילדים, זהות הורית במעגל החיים, בחירות בחיים הבוגרים ועוד)  ולפי תחומי העיסוק ומיקוד בהם אני פועל.
 

הדרכות קבוצתיות לצוותים מקצועיים

קבוצות של עד חמישה עשר אנשי מקצוע הנפגשים בעקביות סביב הצגת מקרים וניתוחם, דילמות של זהות מקצועית ונושאים טיפוליים. המפגש הוא בקליניקה שלי בכרמיאל, או בימים מרוכזים ביחידה/בקבוצה המזמינה. 

ד"ר דרור אורן © כל הזכויות שמורות 2010