מדברים גירושים, כלי לתקשורת עבור משפחות בגירושים

הורים ואנשי מקצוע יקרים, אנו גאים ומתרגשים להציג בפניכם את המשחק החדש שלנו: "מדברים גירושים" ולשתף אתכם קצת בתהליך הפיתוח המורכב אשר עמד בפנינו בהתמודדות עם אחד הנושאים הרגישים ביותר במשפחה בין הורים וילדים.

גירושים, מטבעם אינם תהליך קל. הם עוברים על כל חברי המשפחה, על כל אחת ואחד בדרך ובקצב שלו. ילדים והורים צריכים להתרגל לשינויים רבים. שינויים שאינם נקבעים או ניתנים לבחירת הילדים. יחד עם זאת אנו יודעים כי הדיבור באווירה משפחתית בטוחה וישירה מקל, על חווית הבדידות ועשוי לחזק. לכן חשוב לנסות לאפשר לשוחח, להעביר מסר שלא מתעלמים, להראות מוכנות להקשיב, שאולי גם תוביל להרחבת התפיסה לגבי מה שארע ומשמעותו. רצוי לתת אפשרות לביטוי של דברים טובים ורעים, של כאב ושל שמחה. לכל מה שמרגישים וחושבים, על מנת להתמודד עם הקיים בדרך היעילה ביותר.

אנו מאמינים ויודעים כי ליחסים בין הורה לילדיו יש כוח עצום של תמיכה, ביטחון וקירבה, לילדים ולמשפחה כולה. המשחק שלפניכם: "מדברים גירושים" מזמן לעשות זאת בדרך משחקית. דרך המאפשרת לכם ליצור שיח משותף, לחלוק חוויות רגשות ומחשבות יחדיו. אנו בטוחים כי כל מי שיתנסה במשחק זה ימצא בו ערך ועניין רב.

לאחר צורך חסר בכלי שראינו שנים בשטח, ותהליך פיתוח שארך מעל שנה הסתיימה לידתו של כלי/ משחק המיוחד הזה. אנו מודים למשפחות, להורים וילדים אשר השתתפו בפיילוט של המשחק, ואשר פתחו בפנינו את לבם וביתם, העירו והאירו אותנו בפידבקים חשובים אשר שינו לא פעם את חשיבתנו ונתנו לנו כיוונים חדשים.

מאחלים לכם הנאה והתרגשות מהמשחק המשותף

ערן הדומי - עו"ס קליני ופסיכותרפיסט, מומחה בטיפול בילדים.

ד"ר דרור אורן - פסיכולוג קליני וחינוכי בכיר. מומחה בעבודה טיפולית עם הורים.

 

מה זה 'מדברים גירושים'? – כלי פשוט, משחק קלפים עם שאלות איורים ותרגילים משחקיים, שנועד לחזק את הילד, לעבד את השינוי במשפחה, לתמוך בתקשורת, לרכך את המועקה של הנושא החשוב שאולי לא דובר מספיק. לפחות לא בינך לבין הילד/ים שלך.

למה לדבר? יש גרושות/ים שאומרים "הדיבור יכאיב", "לא אדע מה לומר", "למה להעלות מה שכבר חלף?". תרצו, תכירו או תתעלמו, לגירושים עבור הילדים (בחרתם, בחרו לכם, לא הייתה ברירה, בלי קשר לסיבת ההחלטה ולגורמים לכך) השפעה גדולה על הילדים, לאורך כל חייהם. אולי אפילו השפעה גדולה יותר מאשר עליכם. אם אנחנו רוצים להקטין לעצב, לשפר, לתמוך, ובעיקר לתווך, ננסה להקשיב קודם כל, אולי להבהיר, לדבר ולהקל בשיח. שמגיעים לשיח באומץ (יחד עם החששות המובנים...) ובפתיחות לשמוע, השיח יכול להועיל, לילד/ה, לכם, ליחסים.

אז אם את/ה בשלים לכך, ורק אם את/ה מוכנים, רכשו את המשחק, עברו עליו (יש 114 קלפים, יתכן ותחשבו שאחד, כמה אינם מתאימים כרגע לכם. אל דאגה אפשר להוציא מהמשחק מספר קלפים והמשחק ועקרונותיו לא יפגעו כלל. הכי חשוב שיתאים לכם ולמשפחה שלכם)  ואז שאת/ה מוכנים, שימו אותו על השולחן בסלון... או פנו לילדים והציעו להם זמן משותף לשחק בו (בדרך כלל משחקים יותר מפעם אחת, והילדים יבחרו אחרי זמן לחזור אליו וזה יכול להיות מצוין בשירות העניין של עיבוד וחיזוק השיח) 

למי זה נועד? למשפחות שעברו גירושין, משפחות הגירושים היו לפני שבוע, שנה או עשר. משפחות שאנחנו מכירים, לקחו לבני משפחה לשחק בערב שבת, בני 35 שהורים התגרשו לפני עשרים שנה. כמו שאומרים ילדים/בוגרים למשפחות בגירושים, 'אין גיל למתי אפשר לדבר, תמיד אפשר'.

לפעמים לוקחים הורים בתהליכי או לקראת, לחשוב עם אלו שאלות יתמודדו.

מבחינת גילאים, ילד בגן חובה או בכיתה א' יכול לשחק, אפשר להקריא שאלות למי שמתקשה (יש הסבר מפורט בחוברת הנמצאת בערכת המשחק עצמו). גילאית המשחק מגילאי 5-99. אפשר לשחק בשניים, שלושה או יותר. משחקים הורה וילד/ים. 

לא מומלץ לקחת אם את/ה בתוך תהליך סוער של הגירושים עצמם. או את/ה בשלב של פגיעה, כעס, כאב רב על עצמך או על בת/בן הזוג.

איך רוכשים?  'מדברים גירושים' לעיתים בחנויות ייעודיות, בהרצאות שלנו כמובן, וזמין בכל רגע לרכישה ישירה באתר, ויגיע לביתכם.

אם רוצים להתייעץ יותר לעומק, לפני שיחות בנושא עם הילד/ים?

מומלץ לפנות לאיש/אשת מקצוע מוסמך שמומחה בעבודה טיפולית עם הורים וילדים בתהליכי גירושים. העיסוק שלנו בנושא הביא אותנו לזכות לחשוב לתכנן ובסופו של התהליך לפתח את 'מדברים גירושים', לאחר ניסיון רב שנים בשטח. אם תרצו לפנות אלינו, כיוצרי המשחק וכמומחים בנושא, אלו פרטי יצירת הקשר:

ערן הדומי   igs9doors@gmail.com  0547791086   

ד"ר דרור אורן  dr.dror.oren@gmail.com   0522829862