איך מודיעים לילדים על גירושים? מכוון להורים - חלק א' מחשבות לקראת

אתחיל בהסתייגות, אין דרך אחת נכונה לספר לילד/ים על שינוי במשפחה ועל גירושים. כל משפחה היא אחת, כל זוגיות והורות היא ייחודית וגם הדרך לשתף, או תהליך שיתוף הילדים שונה. אנסה לשרטט קווים כלליים שיכולים לסייע להורה המבולבל והדואג מפני  התהליך שעומד לעבור עליו ועל ילדיו, מה ישאלו, על מה לדבר ואיך הכי נכון לעשות זאת לטובת כולם.

הסתייגות שניה נוסח הדברים שתאמרו תלוי בגיל של הילד/ה/ים כמובן. אין טעם לשתף פעוט בשיחה. לכן גם עדיף תמיד להתחיל בדברים קצרים וברורים ואחר כך, לפי הצורך לפרט מעט. זכרו שבכל מקרה יש סבירות שעקב ההודעה המיוחדת, המתח לקראת השיחה והאווירה, הילד/ה יזכרו בדרך כלל יותר הרגשה מאשר פרטים. הפרטים המדוייקי מילא עוד יובהרו בהמשך. 

ואחרי ההסתייגות, כמה מחשבות:

גירושים הם לעתים החלטה משותפת ולעתים החלטה של בן/בת זוג אחד. בכל מקרה, כאשר בני זוג הגיעו להכרה שהם לקראת פרידה וגירושים, מגיע זמן למפגש החשוב של מסירת הידיעה לילדים -שלב "השיחה". יש זוגות שיערכו אותה אחרי גישור והסכמים ראשוניים, ויש שעוד לפני תהליך שכזה.

לכל משפחה מאפיינים משלה וכל תהליך כל גירושים מתרחש באופן ייחודי לו. יחד עם זאת, ישנם מספר עקרונות שעשויים לסייע לפחות לחלק מהמשפחות להיערך ולתכנן רגעים חשובים אלה. אציין מכוון לעקרונות ששווה לשקול לקחת בחשבון * :

הודעה -  עדיף אחרי שיש תוכנית ראשונית ברורה

ממילא יש כאן שינוי גדול שיוצר אי ודאות. עדיף להציג אותו, ברור ככל שניתן

רצוי לגבש תוכנית, מה עומד לקרות ברמה המעשית ומתי. תוך שאיפה לשמור על השגרה של הילדים, ככל שניתן במגבלות המציאות. הורה עלול להתפתות להודיע ברגע שהגיע להחלטה. זהו רצון מובן, צורך להודיע ולהפטר מהעול המעיק. אבל לא רצוי לדבר עם הילדים ללא תאום בין ההורים וללא תוכנית ממשית או לצאת בהודעה פתאומית של יציאה מהבית בזמן הקרוב. מהלך כזה עלול לגרום למתח ולחרדה מיותרים. ממילא על פי רוב, קשה לחזות כיצד כל ילד/ה יגיבו באופן אינדיבידואלי בפועל. ככלל, יעיל יותר להודיע אחרי גיבוש תוכנית, ברורה. שכוללת אם אפשר מינימום שינויים סביבתיים לילדים (השינוי המרכזי הוא פרידת ההורים והוא כבר על הפרק מרגע שהודעתם).

ההורים מסכימים על נוסח הודעה

כל זוג הורים מוצא את המלים שלו, בהם יתאר לילדיו את השינוי שעומד בפניהם. חשוב שיכלול מסר שההורים כבני זוג אינם מסתדרים/מסכימים יותר, בינם לבין עצמם ולכן החליטו שאינם ממשיכים כזוג. יחד עם זאת שני ההורים נותרים ההורים לכל דבר ועניין. מה שמשתנה הוא מבנה המשפחה הכללי ולא בהכרח הקשר עם 'אימא' או עם 'אבא'.

ההודעה צריכה להיות במלים פשוטות וברורות, 'בגובה העיניים'. זכרו, שיחות המשך והרחבה, עם כל אחת/אחד מהילדים, יוכלו להיעשות אחר כך באופן אישי.

* אין בדברים החלפה לייעוץ מקצועי. במידה ויש מתח רב וחששות לקראת ההודעה - פנו והתייעצו אנשי מקצוע.

 

 

להתייעצות אישית יותר ניתן לפנות אלי במייל dr.dror.oren@gmail.com  או דרך צור קשר באתר.

להרצאות לקהילות ולקבוצות של גרושים/ות ניתן לפנות דרך הטופס הבא

 

 

המשחק 'מדברים גירושים' ניתן לרכישה ישירות. למשחק חוברת הסבר להורים, כיצד להשתמש בו, מה ואיך אפשר לעשות כדי להתאים אותו לצרכים שלך ושל הילד/ים.